Erasmus Programında PDR ve Psikoloji Stajı Nasıl Bulunur?

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik veya Psikoloji bölümünde okuyorsunuz, üçüncü ya da dördüncü sınıfa geçmişsiniz veya bu bölümlerden mezun oluyorsunuz. Mesleki gelişimlerinizi sağlamak için bir şeyler yapmak istiyorsunuz ama ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Yapacağınız şey belli: benim yarım bıraktığım işi siz yapın, öğrenci staj hareketliliğiyle Avrupa’ya gidin!

Erasmus+ programının öğrenim hareketliliği ve staj hareketliliği olmak üzere iki güzel seçeneği mevcut. Staj hareketliliğinin öğrenim hareketliliğinden hibe miktarı, gideceğiniz ülkeyi ve kurumu kendiniz seçmeniz, konaklama konusunda özgür olmanız gibi belli başlı farkları var. Bu farklara tek tek değinecek olup işinize kesinlikle yarayacağını düşündüğüm ipuçları vereceğim. Ama tekrar belirtmemde fayda olduğunu düşünüyorum, ben ne yazık ki staj hareketliliğinden yararlanamadım. Staj yerimi ayarlamama rağmen bazı maddi ve manevi sebepler Avrupa’ya gitmemi engelledi.

Öncelikle burada paylaşacağım yöntem ve ipuçları daha çok PDR ve Psikoloji öğrencilerine yönelik olacak. Diğer fakülte ve bölümlerin prosedürlerine ve işleyişlerine hakim olmadığımdan kimseyi yanlış yönlendirmek istemem. Ancak yine de okursanız kendinize pay çıkaracağınız yerler olduğunu görebilirsiniz.

İlk değineceğim konu gideceğiniz ülkeyi belirlemek. Gideceğiniz ülkeyi belirlerken elinizde iki büyük ölçüt mevcut: ülkenin ana dili ve maddi gücünüzün o ülkede yaşamayı kaldırıp kaldırmayacağı. İlkine gelirsek -İngilizce düzeyinizin akıcı şekilde konuşabilecek, konuşulanları tekrar ettirmeden anlayabilecek kadar olduğunu varsayıyorum- İngilizce’nin ana dil olarak kabul edildiği veya Almanya gibi rahatlıkla konuşulabildiği bir ülkede stajınızı yapacaksanız gerekli izin ve onaylar alındığı taktirde mümkün olduğunca çok danışmaya veya terapiye girebilirsiniz. Ancak Polonya gibi bir ülkeye gidip ana dili olan Lehçe’yi bilmiyorsanız değil gözlemlerde bulunmak için danışmalara katılmak; ayak işlerini yaparken bile zorlanacağınız öngörülebilir. İkinci ölçütümüz maddi durum. Staj hareketliliğinin öğrenim hareketliliğinden en bariz farklarından birisi bu. İşin içine konaklama da dahil olunca temel ihtiyaçlarınızı devletin verdiğin hibe ile karşılamanız mümkün gözükmüyor. Örneğin Berlin/Almanya’da bir oda için ödeyeceğiniz ortalama kira en az 400€ iken aylık hibeniz zaten 500€. Tabii ki bu örnek ülkelere göre farklılık gösterebilir ancak belli bir birikiminiz olmadan staj hareketliliğiyle Avrupa’ya gitmek mantıklı bir iş gibi durmuyor. Staj hareketliliğinin öğrenime göre en dezavantajlı yanının bu olduğunu düşünüyorum.

Deneyimlerimi paylaşacağım ikinci nokta ise staj yapacak kurumu nasıl bulacağınız üzerine. Ajans ve aracı firmalara para yedirmeyin. Bu konuda çarenize Google yetişecek, staj yerinizi Google’dan bulacaksınız. Anahtar kelimeleriniz de şu şekilde olacak: örneğin Almanya’nın Berlin ve Köln şehirlerinde staj yapacak bir yer arıyorsanız anahtar kelimeleriniz “psychologe in berlin, psychologe in köln” olmalı. Bu yolla ülkeden ülkeye, şehirden şehre değişen psikojik danışman ve psikologların listesine ve iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bu noktada son tavsiyem seçeceğiniz kurumu ve kişiyi çetrefilli bir şekilde araştırmanız. Bu sayede ileride yaşayabileceğiniz sorunları bir nebze azaltmış olursunuz.

Kurum ve kişilerin iletişim bilgilerini edindikten sonra onlara tek tek mail atmanız gerekecek. Ben CV göndermeden kabul aldım, tamamen amacına uygun, neden staj yapmak istediğinizi, hangi alanlarda yardım olabileceğinizi, bildiğiniz yabancı dilleri, kendinizi kısaca tanıtan ve iletişim bilgilerinizi içeren bir yazının işinizi göreceğini düşünüyorum. Ancak tabii CV de gönderebilirsiniz. Tamamen size kalmış.

Kendi kullandığım niyet mektubumu buraya bırakıyorum. İstediğiniz gibi örnek alabilir, çevirip kullanabilirsiniz. Niyet

Konaklama konusunda Facebook gruplarını ve yine Google’ı kullanacaksınız. Bu sefer anahtar kelimeleriniz “{kent adı} Housing, looking for accomodation, rooms for rent, {kent adı} flatshare/roommate” olacak. Ayrıca Almanya ve bilhassa Berlin’e gidecek arkadaşlar için site ve Facebook gruplarını buraya bırakıyorum.

 • https://www.facebook.com/groups/316886635183491/
 • https://www.facebook.com/groups/beerasmusberlin/
 • http://www.wg-gesucht.de/en/

Konaklama hususunda söyleyeceğim son şey Facebook gruplarında ağzı iyi laf yapan dolandırıcılar fazlasıyla mevcut, dikkatli olun. Benim yaşadığım sıkıntılardan biri buydu mesela.

Pasaport konusunda da eğer yeşil pasaport hakkınız varsa kullanmaktan çekinmeyin. En fazla 3 ay sürecek bir yurtdışında staj düşünüyorsanız yeşil pasaport sizin için biçilmiş bir kaftan.

Son sözler… Kafanıza takılan herhangi bir soruyu yazının altına yorum bırakarak ya da “iletişim” bölümünü kullanarak sorabilirsiniz.

Bu yazıda okuduğunuz her bir tavsiye ve yöntemi yaklaşık 3-4 ay gibi bir süre içinde tek tek deneyimlemiş olduğumu göz önünde bulundurursak yazıyı izinsiz bir şekilde lütfen kopyalamayınız.

Yapacağınız planlarda hepinize bol şans! 🙂

17 Mart 2018 – Güncelleme: Tekrardan merhaba. Erasmus programı ile yurt dışına giden bir arkadaşımdan öğrendiğim kadarıyla Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu’nun çeşitli ülkelerdeki sigorta kurumları ile anlaşmaları mevcut. Örneğin Almanya’da AT 11 Belgesi alınıp, sigorta işleri halledilebiliyor. Diğer ülkelerde de benzer uygulamalar olabilir. Eğer böyle bir imkanınız yoksa çeşitli firmaların kaza, mesuliyet ve sağlık maddelerini içeren sigorta yaptırabilirsiniz. Fiyatları hemen hemen birbirine yakın. Şans hepinizin yanında olsun! 🙂

13 Mart 2019 – Güncelleme: Erasmus stajına dair sıkça sorulan sorulardan oluşturduğum yazıya da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 🙂

Bunları da Okuyabilirsin:

29 yorum

 1. Merhaba! Karadeniz teknik üniversitesinin PDR bölümünde okuyorum, bu programdan sadece 3 ve 4 sınıfta okuyanlar mı yararlanabilir? Ve ikinci sorum: niyet mektubu hakkında yazdığınız kısımda “yapabileceğim ve yararlı olabileceğim yönler”-buna misal verebilir misiniz?

 2. Öncelikle merhaba Aycan. Üçüncü veya dördüncü sınıflar olarak bir sınırlama bulunmamakta Erasmus programında. İkinci olarak “yapabileceğim ve yararlı olabileceğim yönler”için danışanları karşılama, danışanlarla ilgilenme, uygun görüldüğünde oturumlara gözlemci olarak katılma gibi örneklere verebilirim.

 3. Merhaba hocam iyi günler sizlere bu yazmamdaki amaç büyük bir TEŞEKKÜR olduğu içindir. Çünkü 24 nisanda İngiltere’den Erasmus Staj kabulü aldım çok çok mutluyum ve 4 Mayıs itibariyle Amerika vizesinden de onay almış bulunuyorum 😊 Bu staj yeri bulma ve niyet mektubu konusunda yardımlarınız için ne kadar teşekkür etsem azdır. 🙂

  Yazmış olduğun o niyet mektubu sayesinde kendime göre düzenledikten sonra birçok yere gönderdim İngiltere’den kabul gelmesinden ziyade herhangi bir kabul almam bile beni mutlu edecekti. Çok büyük sevaba girdin hocam inşallah hayırlısıyla ekimde Amerika’dan dönünce Allah’ın izniyle İngiltere’ye 3 aylığına gidicem. Allah ne muradın varsa nasip etsin inşallah. Her şey gönlünüzce olsun

  1. Merhaba halil ibrahim. Ben de staj yapmayi dusunuyorum. Fakat nasil bir yol izleyecegimi bilmiyorum. Mayis ayinda yazmissin sanırım suan staj yapiyorsun. Bu surecteki deneyimlerini iyi ki ve keskelerini gidisin konusunda nasil bir yol izledigini benimle paylasirsan cok sevinirim

 4. Merhaba, ben yurtdışında yazın staj yapmak istiyorum seneye için. Baya araştırdım staj yerini, nerelere basvurabileceğimi ama bulamadım. Uzmanlardan yardım aldım ancak pdr ve psikolojide staj imkanı çok zor dediler. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Merhaba Kübra. Öncelikle gitmek istediğin ülkeyi belirlemen gerekiyor. Ardından yapman gereken Google’dan psikolog, psikoterapist, psikolojik danışmanların iletişim bilgilerini bulmak. Ve iletişime geçmek. Başka yardımcı olabileceğim bir konu varsa tekrar bana ulaşabilirsin.

 5. Merhaba.Öncelikle bana çok yardımcı olduğunuzu söylemeliyim.Teşekkürler.Siz hangi ülkede ve kurumda staj yaptınız?Sorun yaşadınız mı?Yaşadıysanız ne gibi sorunlardı?Erasmus stajının size katkıları neler oldu mesleki açıdan?

  1. Merhaba Eda Nur. Yazının başında belirtmiştim, gözünden kaçmış olmalı. Ben çeşitli sebepler dolayısıyla staj yapamadım ancak stajı bulduğum kurum Berlin’deydi. 🙂

   1. Merhabaaa:) son günlerde kafamı çok meşgul eden soruların cevabını buldum. bu nedenle, çok teşekkür ederim. Sizin staj bulduğunuz kurumu öğrenebilme şansım var mı acaba. Sevgiler.

    1. Maalesef, kurum adını kimseyle paylaşmıyorum. Çünkü böyle bir hakkım olduğunu düşünmüyorum. Burada adını paylaşsam birçok kişi tarafından “rahatsızlık” boyutuna ulaşacak şekilde iletişime geçilebilir ve bu da beni üzer.

     1. Teşekkür ederim. Bari eğitim kurumu mu, danışmanlık şirketi mi, hastane mi bundan bahsetseniz 🙂

 6. Osman bey aktardığınız kıymetli bilgiler için çok teşekkür ediyorum öncelikle. Şu anda Almanya’da staj yapabileceğim bir yer aramaktayım. Birkaç soru sormak istiyorum size gidememişsiniz ancak yine de yardımcı olabileceğinizi umuyorum. Almancanız ne düzeydeydi İngilizcenin rahat konuşulduğu ülke diye belirtmişsiniz ancak danışanın İngilizce konuşacağını pek düşünmüyorum bu yüzden nasıl bir yer seçeceğimi bilmiyorum. Elemenizi yaparken nelere dikkat ettiniz, o kurum ve psikolog hakkında bilgileri nasıl topladınız? Büyük bir terapi merkezi mi olmalı klinikte staj yapmak sizce ne kadar mantıklı? Bana ulaşabilir ve yardımcı olursanız çok çok sevinirim. Sevgiler.

  1. Rica ederim. İngilizcenin rahat konuşulduğu bir ülke derken günlük işlerinizi sıkıntı yaşamadan yapabileceğinizi kast etmiştim. Almancam temel düzeydeydi. Zaten yanında staj yapacağım beyefendi Türk olduğu için bolca Türk danışanı oluyor(muş). Diğer sorunuza gelecek olursak kurum ve psikolog hakkındaki bilgileri tamamen Google’dan buldum. Sonra mail’le iletişime geçtim ve daha sonrasında ise telefonla görüştük. Kafama takılan bütün soruları sordum açıkçası. Zaten çok farklı kurum şansım yoktu. Hatta 1 taneydi.
   Staj yapacağınız kurum ne kadar büyük olursa o kadar fazla ve farklı vaka görme şansınız olur diye düşünüyorum. Mantıklı gibi ancak iyi düşünülmeli. Büyük kurumların sıkıntıları daha farklı olabilir.
   Başka sorunuz varsa çekinmeden tekrar yazabilirsiniz. İyi günler.

 7. Osman Bey merhaba. Ben PDR 4.sınıf öğrencisiyim. Gecen yıl 17 Aralik 2018 tarihinde yapılan Erasmus sınavına maalesef giremedim. Ama ikinci dönemi orada geçirmek istiyorum. Sınava giremedim ne yapmam gerekiyor gerçekten bilemiyorum. Bir bilginiz var mı acaba? Bu ara dönemde sınav yapılıyor mu bir bilginiz var mı? Bir de ben 4.sınıfım öğrenim hareketliligiyle gidemeyeceğimi söylüyorlar.Mezun olacağım vakite denk geliyormuş,olamazmış bu yüzden. Dogru mu bilemedim. Fakültenin koordinatörlüğüne de yazdım ama sayfamızı takip edin dediler:(

  1. Merhaba Pınar Hanım. Erasmus dil sınavları hakkında kesin bir şey söylemem zor çünkü üniversiteden üniversiteye değişebilir. Ancak sanıyorum ki ikinci dönem sınav yapılsa bile öğrenim hareketliliğiyle gidemezsiniz size söylendiği gibi. :/

 8. Osman bey öncelikle çok teşekkürler bu faydalı bilgiler için. Şu an Sakarya Üniversitesi Pdr 4. Sınıf öğrencisiyim ve mezun olunca Almanya’da staj yapmak istiyorum. Daha önce Türkiye’de bir klinikte staj yapmıştım. Tecrübe konusunda sıkıntı yaşamam. Ama dil konusunda endişelerim var. Almanya’ya gidip İngilizcem gelişir mi?
  Bir diğer sorum da orada ek işleri bulup çalışabilir miyiz ayrıca? Çok teşekkürler

  1. Merhaba. Dil konusundaki endişeleriniz sizin çabanız ve gittiğinizde takıldığınız çevrenize göre değişebilir. Konuşma ve işitme noktasında İngilizceye ne kadar maruz kalırsanız İngilizceniz o kadar gelişecektir. Ek işleri bulup çalışmanız için de çalışma izni gerekmekte.

 9. Merhaba Osman bey,pdr bölümü öğrencisiyim 3.sınıfta 2-12 ay aralığında değişiklik gösteren erasmus ile staj yapmak istiyorum.Benim sorum stajımı yaptıktan sonra 4.sınıfı orada devam edebiliyomuyum ve stajdan döndükden sonra mezun olduğumda yüksek lisans için okul bittikten sonra tekrar avrupaya gidebiliyormuyum?

  1. Merhaba. Staj hareketliliği ile öğrenim hareketliliği farklı şeyler. Her ikisine de ayrı ayrı başvurmak gerek. Ancak son sınıfta Erasmus öğrenim hareketliliğine öğrenci göndermeyen okullar olabiliyor. Kendi okulunuzun Erasmus ofisi ile görüşürseniz kesin bilgi elde edebilirsiniz. Diğer sorunuza gelirsek staj sonrası yüksek lisans için tabi ki Avrupa’ya gidebilirsiniz. Yurt dışında yaptığınız stajı CV’nize ekleyebilir, niyet mektuplarınızda stajdan bahsedebilirsiniz. Avrupa’daki yüksek lisanslara başvururken bir artınız olacaktır.

 10. Merhaba
  Pdr 2.sınıf öğrencisiyim 3.sınıfta yurt dışı için staj düşünüyorum.Aklıma takılan 2 nokta var, birincisi 4.sınıfta da yurt dışında öğrenimimi devam ettirebiliyormuyum?
  Ikinci olarakda 3.sınıfta yurt dışında staj görüp mezun olduktan sonra yüksek lisans için tekrar yurt dışına çıkabiliyor muyum?
  Şimdiden teşekkür ederim.

 11. Merhaba Psikoloji üçümcü sınıf oğrencisiyim martta erasmus sınavına giricem staj için öğrenim dilim türkçe ingilizceyle çok içiçe değilim erasmustan kalırsam eğer yinede yurtdışında staj yapma imkanım var mı acaba bu konu hakkında bilginiz var mı

  1. Merhaba İrem. Erasmus harici yurt dışında staj imkanları hakkında pek bilgim yok. Yasal olarak nasıl bir prosedür izleniyor bilmiyorum ne yazık ki. :/

   1. Merhaba, ben şuanda 11. Sınıftayım. Psikoloji okumak istiyorum ama yurt dışı en büyük hayalimdi her zaman. Bu yazınız içimde sönmek üzere olan umudu alevlendirdi tekrardan(bir kaç forumda okuduğum psikoloji bölümünden yurt dışına çıkmak çok zor tarzı yorumlar yüzünden) bunun için teşekkür ederim. Üniversitenin ilk yılında erasmusa katılıp yurt dışına çıkabiliyor muyum böyle bir imkan var mı yoksa direkt olarak 3 ve 4. Sınıfta mı sadece? Ve erasmusa katılıp İngiltere, Amerika veya Kanada gibi İngilizce konuşulan bir ülkeye gidebilmek için ne yapmam gerekiyor? Cevaplarsanız sevinirim ^^

    1. Merhaba Onur. Üniversitenin ilk yılında erasmus programına başvuru yapabilir ancak sonraki sene gidebilirsin. Diğer soruna gelirsek Erasmus programı sadece Avrupa ülkelerini kapsamakta.

 12. merhaba,
  erasmus ile alakalı çok yazı okudum ancak sizinkinin bana daha çok katkı sağladığını düşünüyorum. o yüzden birkaç soru sormak istiyorum. ben pdr 1. sınıf öğrencisiyim ve çoğu kişinin olduğu gibi erasmus benim de yapmak istediğim şeyler arasında. erasmus sadece yurtdışında “staj” yapmak anlamına mı geliyor? yani başvurmak için 3. veya 4. sınıfı mı beklemem gerekli yoksa 2. sınıfta başvurabilir miyim? okul ortalamamızın erasmusta herhangi bir önemi var mı?
  şimdiden teşekkürler.

  1. İnstagram’dan cevapladım ama buradan da cevaplayayım: Bu yazıda bahsedilen Erasmus’un sadece stajyer hareketliliği. Bunun dışında öğrenim hareketliliği ve öğretim görevlileri için olan seçeneği de mevcut. Öğrenim hareketliliği için en geç 3. sınıfın başında başvurulması gerekiyor. GANO’nun ise üniversite belirlediği Erasmus programına başvurma sınırının üzerinde olması gerekiyor. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir