Erasmus Yazısı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Herkese merhaba. Açıkçası Erasmus yazısının bir ikincisini yazmayı planlamamıştım hiç. Ancak Erasmus başvuruları ve sınavlarının başladığı bu dönemde mail adresime ve İnstagram hesaplarıma gelen sorular ciddi miktarda arttı. Ben de bu duruma istinaden küçük bir “sıkça sorulan sorular” yazısı yayınlamak istedim. Tabi ki bu demek değil ki bu yazı sonrası yorumlarla, maillerle, mesajlarla gelen sorulara yanıt vermeyeceğim. Yalnızca derleme sorulardan oluşan bu yazıda belki de  bana soracağınız sorunun cevabını bulabilirsiniz. 🙂

1.) Neden Erasmus stajı hakkında bir yazı yazıp insanların bu süreçte yaşadıkları problemlerle ilgilenip “ücretsiz bireysel danışmanlık” yapıyorsun?

Aslında bunu soru olarak yöneltenler olduğu kadar bir teşekkür olarak iletenler de oldukça fazla, bu sebepten ilk sıraya koymak istedim. Benim açımdan çok basit bir cevabı var bu sorunun: Lincoln’ün “There are two rules for success: 1. never reveal everything you know!” özdeyişinin aksine bilginin ve hatta hayatın paylaştıkça değerli olduğuna inanıyorum. Bu kadar. Ayrıca şunu da eklemeden edemeyeceğim insanların yaptıkları bir iyiliğin altında kişisel çıkarlarının çıkmasını olağanlaştırmışız ki bazen insanlar bana kuşkuyla bu soruyu da sorabiliyor. 😀

2.) Staj için onay aldığın kurum/kuruluş/kişiyi paylaşır mısın?

Kesinlikle hayır. Bir davet mektubu veya onay almanız için zamanınız azalmış, herhangi bir staj yeri bulamamış olabilirsiniz.  Sizi anlıyorum ancak insanların bilgilerini onlardan izinsiz paylaşamam. Onların bana yaptıkları iyilikleri suistimal etmiş olurum. Ki zaten stajı nasıl bulabileceğiniz konusunda anlattığım yöntem ile Google’dan rahatlıkla onay aldığım yere ulaşabilirsiniz. Küçük bir not da düşeyim buraya: Selamsız sabahsız onay aldığım yerin ismini emreden arkadaşların özgüvenine (!) hayranım. 😀

3.) Erasmus stajını ne zaman yapmalı?

Ben lisans 3. ve 4. sınıf ayrıca yüksek lisans öğrencileri için uygun olduğunu düşünüyorum. Sonuçta bu bir staj ve mesleki bilgilerinizi kullanmanız gerekiyor. Güncellenen lisans PDR müfredatını bilmiyorum ancak mesleki dersleri görmeden gitmenin bir faydası olur mu tartışılır.

4.) Lisans son sınıf öğrencisiyim, şu an sınava girsem mezun olduktan sonra Erasmus stajı yapabilir miyim?

Evet, yapabilirsin. Son sınıf öğrencisiyken başvurup mezun olduktan sonraki 12 aylık süreçte Erasmus stajını tamamlayabilirsiniz. Hatta artık yıl olarak nitelendirilen dönem uzatan arkadaşlar da faydalanabilirler.

5.) Avrupa’da normal staj ile Erasmus stajı arasındaki fark ne?

Erasmus stajınız avantajları fazla. Ama başı çekenler şunlar: Vize başvurusunu ücretsiz yapıyorsunuz, staj karşılığı ücret alsanız da almasanız da devletten hibe alıyorsunuz, çalışma izni gibi yasal prosedürler gerekmiyor.

6.) İngilizcem çok iyi değil/Gitmek istediğim ülkenin anadilini bilmiyorum. Dil bariyeri yaşar mıyım?

Bu soruyu soran arkadaşlar genellikle konuşma anlamında İngilizcenin iyi olmadığını düşünenler. Zira İngilizcesinden şüphe etmeyenlerin bana dil hakkında bir soru sorması için bir sebep yok. Ancak bu konuda bana ulaşanları pek yönlendirmemeye çalışıyorum. Kendinizi en iyi tanıyan kişi sizsiniz.

7.) Staj için hangi ülkelere başvurmalıyım? 

Avusturya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, İrlanda, İtalya, Lihtenştayn, Norveç, İsveç, Birleşik Krallık, Belçika, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Kıbrıs Rum Kesimi, Almanya, Yunanistan, İzlanda, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz, Slovenya, İspanya, Bulgaristan, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Malta, Polonya, Romanya, Slovakya, Makedonya.

Staj yapabileceğiniz ülkeler bunlar. Bir önceki yazıdaki “gideceğiniz ülkeyi belirlemek” kısmını aynen alıntılıyorum. “İlk değineceğim konu gideceğiniz ülkeyi belirlemek. Gideceğiniz ülkeyi belirlerken elinizde iki büyük ölçüt mevcut: ülkenin ana dili ve maddi gücünüzün o ülkede yaşamayı kaldırıp kaldırmayacağı. İlkine gelirsek -İngilizce düzeyinizin akıcı şekilde konuşabilecek, konuşulanları tekrar ettirmeden anlayabilecek kadar olduğunu varsayıyorum- İngilizce’nin ana dil olarak kabul edildiği veya Almanya gibi rahatlıkla konuşulabildiği bir ülkede stajınızı yapacaksanız gerekli izin ve onaylar alındığı taktirde mümkün olduğunca çok danışmaya veya terapiye girebilirsiniz. Ancak Polonya gibi bir ülkeye gidip ana dili olan Lehçe’yi bilmiyorsanız değil gözlemlerde bulunmak için danışmalara katılmak; ayak işlerini yaparken bile zorlanacağınız öngörülebilir. “

Unutmayın, bu kararı verecek sizsiniz. Ancak staj yapmakla hayatı kendinize zehir etmek arasında bir çizgi var. Bazı ülkeleri sizin gözünüzde ön plana çıkaran ülkeler elbet vardır. İyi düşünün. 🙂

8.) Erasmus stajı bana ve kariyerime ne kazandırır?

Erasmus programının başka kültürleri tanıma, yurt dışını görme anlamında artıları zaten ortada. Mesleki bilgi açısından gelişiminize etkileri de elbet olacaktır. Eğer hakkını verirseniz de yurt dışında yaptığınız stajı CV’nize ekleyebilir, iş başvurularında, mülakatlarda stajdan bahsedebilirsiniz. Avrupa’daki yüksek lisanslara başvururken de bir artı sağlayacaktır bence.

9.) Niyet mektubunda nelere dikkat edilmeli?

Bir önceki yazıda belirttiğim tamamen amacına uygun, neden staj yapmak istediğinizi, hangi alanlarda yardım olabileceğinizi, bildiğiniz yabancı dilleri, kendinizi kısaca tanıtan ve iletişim bilgilerinizi içeren bir yazı”nın dışında ekleyebileceklerim yazım ve imla kurallarına dikkat etmeniz, hitabetinizin düzgün ve seviyeli olması, gereksiz bilgiler vermekten kaçınmanız -kimse sizin en sevdiğiniz yazarın Dan Brown olmasıyla ilgilenmeyecek mesela- ve açıklayıcı, somut bir anlatıma sahip olmalısınız. Örneğin “Sizin/kurumunuzun benim için en doğru seçim olduğunuzu düşünüyorum.” Hangi açıdan, hangi özelliklere dayanarak bu kanıya vardınız? Açıkça belirtin. Ayrıca size faydalı olacağını düşündüğünüz gönüllü olarak katıldığınız organizasyon ve aktiviteleri de ekleyebilirsiniz. Kısa ama öz, amacına uygun.

10.) Erasmus harici yurt dışı staj imkanları neler?

Ne yazık ki bu konudaki yasal işleyişe ve akreditasyon durumlarına hakim değilim. Başka kaynaklara ulaşmalısınız. 🙁

Herkese bol şans. 🙂

Bunları da Okuyabilirsin:

3 yorum

  1. Merhaba. Almanya da Türk bir psikologun yanında staj yeri buldum demişsiniz. Sizce böyle bir durumda motivasyon mektubunu ingilizce mi yoksa türkçe mi yazmalıyız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir